Razem wolni od uzależnień…

Zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, wspieranie dodatkowych form spędzania czasu wolnego - Organizacja gry miejskiej „Razem wolni od uzależnień…”

Do realizacji zadania wybrano szkoły podstawowe i gimnazjalne z dzielnicy Łódź Widzew i Śródmieście. Do udziału w projekcie zaproszonych zostało 10 szkół.

I etap: obejmował przeprowadzenie zajęć informacyjno-warsztatowych z zakresu profilaktyki uzależnień dotyczące następujących zagadnień:

- samopoznanie i oceniania swoich mocnych i słabych stron

- rozpoznawanie i kontrolowania swoich emocji

- określanie swoich celów życiowych

- kształtowanie postaw asertywnych i umiejętności odmawiania

- analizowanie zachowań agresywnych i zapobieganie im

- co to jest uzależnienie

- jak ustrzec się nałogów

II etap: Przeprowadzona zostanie terenowa gra miejska, promująca zdrowe życie, bez alkoholu i narkotyków, w zgodzie z naturą oraz opierająca się na poznaniu środowiska kulturowego najbliższego otoczenia.

Gra miejska to forma łącząca rozrywkę i naukę, w której istotnym elementem jest przestrzeń miejsca z jej wieloma kontekstami. Łączy w sobie elementy, happeningów ulicznych oraz gier komputerowych.

Uczestnicy gry będą mieli za zadanie rozwiązanie zadań przygotowanych przez organizatorów, umieszczonych w różnych punktach miasta. Wszyscy uczniowie, podzieleni na zespoły otrzymają szczegółową mapkę z zaznaczonymi punktami gry. Zadania opracowane przez organizatorów związane są z profilaktyką zachowań destrukcyjnych jak i środowiskiem miasta w którym żyją.

III. Ewaluacja projektu pod kątem realizowania podobnych działań w roku przyszłym.