Profilaktyka miasta – profilaktyka obywatela

Cele realizacji :

Wsparcie nauczycieli łódzkich szkół w działaniach profilaktycznych realizowanych na terenie placówki;

Prezentacja nowoczesnych, realizowanych na terenie miasta programów profilaktycznych;

Wskazanie możliwości prowadzenia działań profilaktycznych w oparciu o elementy środowiska przyrodniczego;

Budowanie harmonii w grupie;

Stworzenie płaszczyzny współpracy wśród zainteresowanych nauczycieli oraz osób zajmujących się działaniami profilaktycznymi.

Cele te planujemy osiągnąć poprzez:

- Zorganizowanie zajęć warsztatowych promujących działania profilaktyczne;

- zorganizowanie zajęć terenowych jako przykładu działań profilaktycznych możliwych do realizacji z uczniami, na bazie środowiska naturalnego;

- Przygotowanie pakietu materiałów zawierających informacje na temat działań profilaktycznych;

- Przekazanie uczestnikom warsztatów informacji o możliwościach pomocy i instytucjach świadczących pomoc z zakresu profilaktyki uzależnień.

- promocja zdrowego stylu życia, zgodnego z naturą

Zadanie obejmuje kompleksowe szkolenie nauczycieli i pedagogów z łódzkich szkół w zakresie prowadzenia działań profilaktycznych z młodzieżą. Zadanie to jest kontynuacją bloku szkoleniowego realizowanego w latach ubiegłych. Program systematycznie obejmował kolejne grupy nauczycieli z różnych dzielnic miasta i przyczynić się ma do stworzenia systemowej płaszczyzny współpracy pomiędzy nimi oraz zbudowania kanonu zachowań i działań realizowanych w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki.

Prowadzenie tego typu szkoleń pozwala na stworzenie na terenie szkół łódzkich, spójnego programu działań profilaktycznych wpisującego się w Miejski Program działań profilaktycznych. Wspólne konsultacje i praca nad założeniami działań pozwalają znaleźć najlepsze i sprawdzające się w trudnych sytuacjach rozwiązania i procedury.

Nauczyciele pracują w szkole podstawowej, gimnazjum oraz szkole ponadgimnazjalnej. Biorąc razem udział w szkoleniu mieli możliwość wymiany poglądów oraz porównania działań prowadzonych w różnych grupach wiekowych uczniów. Pozwoliło to na porównanie zakresu, skali działań oraz stopnia trudności.